سایت مقاله ها

سايتي حاوي انواع مقالات مهندسی و علوم پايه و ... ميباشد که مورد استفاده بسياري از دانشجويان است

مقاله سوم - مهندسی کامپیوتر - درس سیستم عامل

سيستم عامل

کاربران اينترنت و ساير شبکه های کامپيوتری  به منظور استفاده از منابع موجود بر روی شبکه از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری متعددی استفاده می نمايند . آشنائی با عناصری که دارای جايگاهی اساسی در ايمن سازی يک شبکه کامپيوتری می باشند از زاويه امنيتی بسيار حائز اهميت است . اگر قرار است ما چيزی را ايمن نمائيم ، اولا" بايد بدانيم چه چيزی مشمول اين موضوع می شود و ثانيا"  شناخت مناسبی را نسبت به آنان پيدا نمائيم . نمی شود اقدام به ايمن سازی يک شبکه نمود بدون اين که نسبت به عناصر درگير در فرآيند ارتباطی شناخت مناسبی وجود داشته باشد.
اجازه دهيد اين سوال را مطرح نمائيم که در زمان اتصال به اينترنت ، کداميک از عناصر سخت افزاری و يا نرم افزاری دارای استعداد لازم به منظور آسيب رساندن به اطلاعات بوده و ممکن است امنيت شبکه و اطلاعات را به مخاطره بياندازد ؟ در صورت ارائه پاسخ مناسب به سوال فوق ، محدوده و نوع ايمن سازی و ايمن نگه داشتن سيستم های کامپيوتری ، مشخص خواهد شد . ما نمی توانيم قدم در جاده ای بگذاريم که خطرات و يا تهديدات امنيتـی متعددی در کمين ما می باشد ، بدون اين که نسبت به نقاط آسيب پذير و يا بهتر بگوئيم ضربه پذير آگاهی مناسبی  را داشته باشيم .
تعداد بسيار زيادی از کاربران اينترنت را افرادی تشکيل می دهند که فاقد مهارت های خاصی در زمينه فن آوری اطلاعات بوده و از امکانات حمايتی مناسبی نيز برخوردار نمی باشند . سيستم های اينگونه کاربران دارای استعداد لازم به منظور انواع تهاجمات بوده و بطور غير مستقيم شرايط مناسبی را برای مهاجمان به منظور نيل به اهداف مخرب ، فراهم می نمايند . به نظر می بايست طرحی نو در اندازيم و يک مرتبه و برای هميشه و بصورت کاملا" اصولی و علمی با عناصر درگير در ايمن سازی يک شبکه کامپيوتری آشنا شده و به بررسی دقيق نقاط حساس و آسيب پذير در اين رابطه بپردازيم .
به منظور ايمن سازی و ايمن نگه داشتن يک شبکه کامپيوتری می بايست هم در سطح و هم در عمق حرکت کرد .

·         حرکت در عمق ، ارتقاء سطح علمی و بروز نگه داشتن دانش کارشناسان امنيت اطلاعات و شبکه های کامپيوتری است تا آنان بتوانند با استفاده از آخرين فن آوری های موجود نسبت به برپاسازی و نگهداری يک شبکه ايمن اقدام نمايند . فراموش نکنيم که امنيت يک فرآيند است و نه يک محصول ، بنابراين ارتقاء سطح علمی کارشناسان امنيت اطلاعات، می بايست به صورت مستمر و بر اساس يک برنامه کاملا" مدون و مشخص دنبال شود.

·         حرکت در سطح ، افزايش دانش عمومی کاربران اينترنت در جهت استفاده ايمن از شبکه های کامپيوتری است . با آموزش مناسب اين نوع کاربران، می توان از آنان به منظور ايمن نگه داشتن يک شبکه کامپيوتری  استفاده نمود. امنيت در شبکه های کامپيوتری نظير يک تابلو نقاشی است که تصوير امنيت جزء با همياری تمامی عناصر در گير در يک سازمان  بر روی آن نقش نخواهد بست . هيچ سازمان و يا کارشناس امنيت اطلاعاتی نمی تواند بدون در نظر گرفتن جايگاه عوامل انسانی وظايف تعريف شده خود را در جهت ايمن نگه داشتن يک شبکه کامپيوتری بدرستی انجام دهد . اگر قرار است در اين رابطه دور خود نچرخيم و در مسيرهای بسته و تکراری گرفتار نشويم ، می بايست حرکاتی منسجم و کاملا" سازمان يافته را در اين راستا انجام دهيم .

عدم توجه به هر يک از موارد اشاره شده  ما را در برپاسازی و نگهداری ايمن شبکه های کامپيوتری با شکست مواجه نموده و شايد زمانی فرارسد که ما قادر به پرداخت تاوان چيزی که از دست داده ايم ، نباشيم ( اطلاعات و داده های ارزشمند ، عدم ارائه سرويس های online و ... ).
مخاطب اين مطلب  و ساير مطالبی که با اين مضمون تهيه و بر روی سايت منتشر خواهد شد ، کاربران عمومی اينترنت می باشد .با اين مقدمه طولانی و شايد خسته کننده و تکراری ! به بررسی اولين و مهمترين عنصر تاثيرگذار در امنيت شبکه های کامپيوتری يعنی سيستم عامل ، خواهيم پرداخت .

سيستم عامل چيست ؟

ُسيستم عامل مهمترين برنامه ای است که بر روی يک کامپيوتر اجراء می گردد و امکانات لازم به منظور اجرای هر نوع برنامه  ديگر  را فراهم می نمايد .

سيستم عامل مهمترين ترين برنامه ای است که بر روی کامپيوتر شما اجراء شده و خدمات متنوعی را در ابعاد متفاوت ارائه می نمايد . بد نيست به برخی از اين نوع خدمات اشاره ای مختصر داشته باشيم : 

·          نوع نرم افزاری را که شما می توانيد بر روی سيستم خود نصب نمائيد، مشخص می نمايد .

·         هماهنگی لازم به منظور اجرای برنامه ها را انجام می دهد .

·         حصول اطمينان از اين موضوع که عناصر سخت افزاری نظير صفحه کليد ، چاپگر و هارد ديسک دارای عملکردی عاری از خطاء بوده و امکان ارتباط با آنان وجود دارد .

·         ايجاد شرايط و امکانات لازم به منظور اجرای صحيح برنامه های کامپيوتری نظير واژه پردازها ( نظير MsWord ) ، برنامه های سرويس گيرنده پست الکترونيکی ( نظير OutLook ) ، مرورگرهای وب ( نظير Internet Explorer ) . در صورتی که برنامه ها نيازمند استفاده از  منابع سيستم نظير چاپگر و يا هارد ديسک باشند ، با مديريت سيستم عامل اين امر ميسر می گردد.

·         ارائه پيام ها ی خطاء متناسب با مسائل ايجاد شده

سيستم عامل ، نوع و نحوه مشاهده اطلاعات و انجام عمليات مورد نظر را نيز مشخص می نمايد . برخی از سيستم های عامل از يک رابط کاربر گرافيکی معروف به GUI که از کلمات  Graphical User Interface   اقتباس شده است ، استفاده می نمايند . در اين نوع از سيستم های عامل ، اطلاعات با استفاده از تصاوير ( آيکون ،  دکمه ها ، جعبه های محاوره ای ، پنجره ها ،  ... ) و کلمات ارائه می گردد  ( ويندوز نمونه ای از اينگونه سيستم های عامل است ) . ساير سيستم های عامل ممکن است از يک رابط کاربر مبتنی بر متن به منظور تعامل با کاربر استفاده نمايند .

چگونه يک سيستم عامل را انتخاب نمائيم
زمانی که شما يک کامپيوتر را خريداری می نمائيد ، انتخاب خود را در خصوص نوع سيستم عامل نيز انجام داده ايد، چراکه سيستم عامل بر روی کامپيوتر خريداری شده نصب و در اختيار شما قرار داده می شود . شما می توانيد هر زمان که تشخيص داديد سيستم عامل نصب شده بر روی کامپيوتر خود را تغيير دهيد . در برخی از کشورها ، همزمان با ارائه کامپيوتر سيستم عامل آن نيز عرضه می شود ( مثلا" کامپيوترهای شرکت
Dell و Gateway  به همراه ويندوز مايکروسافت عرضه می گردند ) . 
تاکنون سيستم های عامل متداولی در سطح دنيا طراحی و پياده سازی شده است . هر سيستم عامل دارای ويژگی ها ، مزايا و محدويت های مختص به خود می باشد . در اين رابطه می توان به متداولترين سيستم های عامل موجود اشاره نمود : 

·         ويندوز ( Windows ) : ويندوز که دارای نسخه های متعددی است متداولترين سيستم عامل استفاده شده توسط کاربران می باشد. اين سيستم عامل توسط شرکت مايکروسافت ارائه شده و دارای يک رابط کاربر گرافيکی است که استفاده از آن را برای اکثر کاربران راحت تر می نمايد ( نسبت به سيستم های عاملی که دارای رابط کاربر مبتنی بر متن می باشند ) . ويندوز دارای نسخه های جداگانه ای برای کاربران معمولی و  نسخه هائی مختص سرويس دهندگان می باشد .

·         Mac OS X : سيستم عامل فوق توسط شرکت اپل ارائه شده است و از آن بر روی کامپيوترهای مکينتاش استفاده می گردد . اين سيستم عامل از لحاظ شکل ظاهری و رابط کاربر گرافيکی دارای شباهت های زيادی با ويندوز می باشد ( با تغييراتی اندک ) .

·         لينوکس و ساير سيستم های عامل مبتنی بر يونيکس : از لينوکس و ساير سيستم های عاملی که از يونيکس مشتق شده اند عموما" در ايستگاههای شبکه ای خاص و  يا سرويس دهندگان شبکه نظير سرويس دهندگان وب و پست الکترونيکی ، استفاده می گردد . استفاده از اينگونه سيستم های عامل توسط کاربران معمولی عمدتا" مشکل بوده و به منظور استفاده از آنان به دانش و يا مهارت های خاصی نياز می باشد . همين موضوع يکی از دلايل اصلی در رابطه با عدم گسترش عمومی آنان محسوب می گردد . نسخه هائی از سيستم های عامل فوق در حال پياده سازی است تا کاربران معمولی نيز بتوانند بسادگی از آنان استفاده نمايند . 

ارزيابی امنيتی سيستم عامل ويندوز
سيستم عامل ويندوز، يکی از ده ها سيستم عامل موجود در جهان است که مديريت منابع سخت افزاری و نرم افزاری در يک کامپيوتر را برعهده دارد . استفاده از ويندوز بعنوان سيستم عاملی  شبکه ای ، همزمان با  عرضه NT ، وارد مرحله جديدی گرديد . در ادامه و بدنبال ارائه نسخه های ديگری از  ويندوز ، فصل جديدی از بکارگيری سيستم عامل فوق در شبکه های کامپيوتری گشوده گرديد . استفاده از سيستم عامل ويندوز ( نسخه های متفاوت ) در ايران بطرز محسوسی افزايش  و هم اينک، در اکثر شبکه های کامپيوتری  از سيستم عامل فوق، استفاده می گردد . دامنه استفاده از ويندوز، از شبکه های کوچک سازمانی تا شبکه های بزرگ را شامل و حتی اکثر مراکز ASP ، برای ميزبانی وب سايت ها از گزينه فوق ، بهمراه مجموعه نرم افزارهای مربوطه استفاده می نمايند . با توجه به جايگاه  سيستم عامل در کامپيوتر و نقش آنان در برپاسازی يک  شبکه مقتدر و ايمن  ، لازم است با نگاهی دقيق به ارزيابی امکانات امنيتی آنان  پرداخته و پس از شناسائی نقاط آسيب پذير،  در اسرع وقت نسبت به برطرف نمودن حفره های امنيتی اقدام لازم صورت گيرد . ما عادت کرده ايم اکثر نرم افزارها را با تنظيمات پيش فرض نصب و در اين راستا از دکمه طلائی  Next
، بدفعات استفاده نمائيم! بديهی نصب و پيکربندی مناسب يک سيستم عامل شبکه ای با رويکرد فوق،  می تواند اثرات مخربی را در رابطه با حفاظت از اطلاعات در يک سازمان بدنبال داشته باشد . طراحی و پياده سازی يک سيستم ايمنی مناسب در شبکه های  کامپيوتری ، يکی از مهمترين چالش های موجود در دنيای گسترده تکنولوژی اطلاعات است . در اين راستا  لازم است،  سازمان ها و موسسات در اين رابطه با يک هدفمندی خاص بسمت برپاسازی يک محيط ايمن در شبکه های کامپيوتری حرکت نموده و قبل از وقوع هرگونه پيشامد ناگوار اطلاعاتی ، پيشگيری های لازم صورت پذيرد .
با توجه به استفاده گسترده از سيستم عامل ويندوز در ايران ، لازم است به بررسی و ارزيابی امنيتی سيستم عامل فوق پرداخته  گردد . شرکت ماکروسافت خود در اين زمينه تلاش های گسترده ای را آغاز و اخيرا" توجه خاصی را به اين مقوله اختصاص و پروژه های بزرگی را بمنظور نيل به يک سيستم عامل شبکه ای ايمن با توجه واقعيت های موجود تعريف و دنبال می نمايد .
شرکت ماکروسافت پس از عرضه نسخه های خاصی از ويندوز و با مشاهده اشکالات و نواقص خصوصا" نواقص امنيتی اقدام به ارائه نرم افزارهای تکميلی بمنظور بهنگام ساری ويندوز می نمايد .
Hotfix,Patch و Service pack  نمونه های متفاوتی در اين زمينه می باشند . با توجه به نقش نرم افزارهای فوق در صحت عملکرد امنيتی ويندوز ، لازم است در ابتدا به  نرم افزارهای فوق اشاره  گردد .

Service Pack و HotFix
 Service Pack ، يک بهنگام سازی ادواری در رابطه با سيستم عامل بمنظور رفع  اشکالات و نواقص موجود است . ماکروسافت برای  ويندوز NT 4.0  ( نسخه قبل از ويندوز 2000 با نگرش امکانات شبکه ای ) شش و برای ويندوز 2000 تاکنون ، سه  Service Pack متفاوت را  ارائه کرده است . بمنظور برطرف نمودن مشکلات احتمالی  در فاصله زمانی بين دو service pack  ، اقدا م به عرضه Hotfix می گردد. هر  service Pack ،  شامل تمام hotfix های قبلی نسبت به نسخه service pack قبلی است .
علاوه بر نصب آخرين نسخه های
service Pack ، می بايست اقدام به نصب نسخه های hotfix نيز گردد . معمولا" hotfix  ، با توجه به شيوع و گسترش يک مسئله خاص (مثلا" يک  حمله اينترنتی ) در شبکه ، از طرف شرکت ماکروسافت، ارائه می گردد . با اينکه شرکت ماکروسافت توصيه کرده است در صورت بروز مشکل،  اقدام به نصب نسخه های Hotfix گردد،  ولی پيشنهاد می گردد که بلافاصله پس از نصب آخرين نسخه Service Pack ، اقدام به نصب تمام نسخه های امنيتی  Hotfix  مربوطه نيز گردد .
يکی از مهمترين چالش های مديران شبکه ، بهنگام سازی سيستم و نصب آخرين نسخه های
Patch  است . ماکروسافت در اين راستا ،  يک برنامه خاص را بمنظور بررسی وضعيت امنيتی Hotfix ها ، ارائه که مديران شبکه را قادر به پيمايش سرويس دهنده های موجود در شبکه می نمايد ( برنامه  Hfnetchk.exe)  . برنامه فوق قادر به تشخيص صحت نصب تمام نسخه های Patch در رابطه با ويندوز 2000 و ساير نرم افزارهای سرويس دهنده نظير IIS ،  IE و SQL است ( وضعيت موجود را تشخيص و کمبودها را اعلام می نمايد ) . برنامه HFNetChk يک ابزار خط دستوری بوده که مديران شبکه را قادر به بررسی آخرين وضعيت Patch ها در رابطه با تمام کامپيوترهای موجود در شبکه از يک محل مرکزی می نمايد .(  مشاهده جزئيات برنامه HFNetChk )  . شرکت ماکروسافت در اين زمينه ، برنامه جامعی را بمنظور بررسی وضعيت سيستم امنيتی ارائه نموده که برنامه Hfnetchk.exe نيز بخشی از آن است ( مشاهده جزئيات و دريافت برنامه Microsoft Baseline Security Analyzer ).

پس از معرفی امکانات موجود برای بهنگام سازی ويندوز و برطرف نمودن مشکلات و مسائل موجود در هر يک از نسخه های ويند وز، در ادامه به بررسی و ارزيابی سيستم امنيتی ويندوز پرداخته و در اين راستا پيشنهاداتی مطرح می گردد.
 سنجش امنيت در ويندوز 2000
 تاکنون بيش از 400 نقطه آسيب پذير در  نسخه های ويندوز 2000 ،
NT  و برنامه های مرتبط با آنان  شناخته  شده  و نحوه برطرف نمودن آنان  مستند شده است . در اين بخش به بررسی برخی از نقاط آسيب پذير اشاره و نحوه برخورد با آنان بيان می گردد. لازم است به اين نکته مهم دقت شود که  کاهش  برخی از نقاط آسيب پذير در يک شبکه به معنی عرضه يک شبکه ايمن نمی باشد ( تلاشی است در جهت ايمن شدن ) .

·         از سيستم فايل NTFS در مقابل FAT استفاده شود . سيستم فايل فوق ، امکان کنترل دستيابی به فايل ها را برخلاف FAT فراهم می نمايد .

·         اطلاعات و ميدان عمل اتصالات  بی هويت (Anonymous users)  ، می بايست به حداقل مقدار خود برسد . يک اتصال بی هويت ( کاربران ناشناس و گمنام ) عضوی از گروه  Everyone  ( گروه از قبل ايجاد شده ) خواهد بود . بدين ترتيب آنان قادر به  دستيابی تمام منابعی خواهند بود ، که  برای گروه Everyone مجاز شناخته شده است . ويندوز NT پس از نصب آخرين نسخه ( Servic Pack  (  6a ،  اکثر عملياتی را که يک کاربر گمنام قادر به انجام آنها می باشد ، محدود می نمايد . بمنظورر پيشگيری از شمارش اسامی  account  ها ، توسط کاربران گمنام ، از کليد ريجستری زير بهمراه تتنظيمات مربوطه استفاده می شود .

Hive: HKEY_LOCAL_MACHINE
Key: System\CurrentControlSet\Control\Lsa
Name: RestrictAnonymous
Type: REG_DWORD
Value: 1

·         امتياز Access this computer from the network را در رابطه با کاربران عضوء گروه Everyone  حذف و آن را با گروه معتبر  Users ،  جايگزين نمائيد . در ويندوز NT 4.0 ، برای انجام عمليات فوق از مسير زير و  در ويندوز 2000 از Group Policy و يا Security Configuration Toolset استفاده می شود.

User Manager -> Policies -> User Rights

·         امکان دستيابی از راه دور به ريجستری  را سلب نمائيد . کليدهای ريجستری  متعددی وجود دارد، که اين امکان را به گروه Everyone و بالطبع کاربران ناشناس خواهد داد که از راه دور قادر به ويرايش ريجستری باشند( خواندن و تنظيم مقادير مربوط به مجوزها ). در صورتيکه  کاربر تاييد نشده ای ، قادر به ويرايش مقادير موجود در ريجستری  گردد، امکان تغيير مقادير موجود و بدست آوردن  امتيازات با درجه بالا نيز در اختيار وی قرار خواهد گرفت. توصيه می گردد که صرفا" مديران شبکه و سيستم ، دارای امکان دستيابی از راه دور به ريجستری باشند . بمنظور اعمال محدوديت در رابطه با دستيابی از راه دور به ريجستری ، از کليد زير برای تنظيم مجوزهای امنيتی استفاده می شود .

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SecurePipeServers\winreg

·          Account مربوط به Guest غير فعال گردد.در اين راستا پيشنهاد می گردد،  که تمام Account ها ( سرويس ها و کاربران ) دارای رمز عبورگردند .( صرفنظر از اينکه account  فعال و يا غير فعال باشد ) .

·         تاييد اعتبار LanMan را غير فعال نمائيد . رمز عبورهای LanMan بمنظور سازگاری با نسخه های قبلی ويندوز ( 9X )  مطرح  و عملا" رمزهای عبوری  مشابه ويندوز 2000 بوده که تماما" به حروف بزرگ تبديل و  با استفاده از يک روش خاص رمز شده اند .رمزهای عبور LanMan ، نسبت به ساير رمزهای عبور بمراتب ساده تر کشف و مورد استفاده متجاوزان اطلاعاتی قرار می گيرند . پيشنهاد می گردد، رمزهای عبور LanMan غير فعال گردند . بمنظور غير فعال نمودن رمزهای عبور فوق ، کليد ريجستری مربوطه ، می بايست مطابق زير تغيير تنظيم گردد .

Hive: HKEY_LOCAL_MACHINE
Key: System\CurrentControlSet\Control\Lsa
Name: LMCompatibilityLevel
Type: REG_DWORD
Value: 5

·         پورت های 135,137,138 و 139  در محدوده روتر و يا فايروال  را غير فعال نمائيد (Colse) . برای شبکه های مبتنی بر ويندوز 2000 ، می بايست پورت 445 نيز بلاک گردد . پورت های فوق،  برای  شبکه های داخلی  لازم بوده ولی برای شبکه های خارجی مورد نياز نخواهند بود . با بلاک نمودن پورت های فوق ، از تعداد حملات متجاوزان اطلاعاتی در شبکه های مبتنی بر ويندوز NT 4.0 و 2000 بنحو چشمگيری کاسته خواهد شد . در اين راستا لازم است ، پروتکل های غير ضروری ( نظير NetBeui و IPX) نيز غير فعال گردند .

·         بر روی فولدرها و فايل های سيستمی ويندوز نيز می بايست لايه های امنيتی مناسبی ايجاد گردد. در اين راستا لازم است بر روی  فولدرهای حياتی سيستم نظير WINNT و System32 و کليدهای ريجستری  HKLM\Software\Microsoft\Windows\Run  و HKLM\Software\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\AEDebug امکان استفاده از گروه Everyone سلب و به گروه معتبر Users ( شامل ليست کاربران مجاز ) اختصاص يابد .

·         در رابطه با منابع اشتراکی در شبکه ، می بايست محدوديت های لازم اعمال گردد. زمانيکه  منبعی  در شبکه به اشتراک گذاشته می شود، کنترل دستيابی بصورت پيش فرض گروه Everyone با امتيازFull control  خواهد بود  . در اين راستا پيشنهاد می گردد ، امکان استفاده از منابع اشتراکی ،  صرفا" در اختيار کاربرانی قرار گيرد که نيازمند دستيابی به منابع فوق،  می باشند . 

·         تمام سرويس های غير ضروری نظير Telnet,FTP,WEB را غير فعال نمائيد. از صحت  محل استقرار سرويس ها  بر روی شبکه اطمينان حاصل نمائيد . مثلا" سرويس دهنده RAS و WEB نبايد بر روی يک کنترل کننده Domain ، نصب گردند .

·         امکان مميزی (auditing)  در شبکه را فعال نمائيد . در ساده ترين حالت مميزی مربوط به ورود و خروج از شبکه ،  دستيابی به امتيازات کاربران و رويدادهای سيستمی نظير غير فعال نمودن سيستم (Shutdown)  است .

·         اعتماد (Trust) موجود بين  حوزه ها (Domian)  را بررسی و در صورت امکان، موارد غير ضروری را حذف نمائيد .

برنامه های ماکروسافت
وجود نقاط آسيب پذير در برنامه هائی نظير outlook,Microsoft Exchange,SQL Server و IIS  ، بستر مناسب برای متجاوران اطلاعاتی بمنظور نفوذ در شبکه را ايجاد می نمايد . بنابراين لازم است که از آخرين Service Pack و Patch مربوط به هر يک از برنامه ها استفاده گردد . شرکت ماکروسافت، بمنظور بهبود امنيت برنامه ها ، ابزارهای متعددی را ارائه نموده  است . ليست برخی از اين برنامه ها در جدول زير نشان داده شده است .

توضيحات

برنامه

به مديران سرويس دهنده وب امکان اعمال محدوديت در رابطه با پاسخ به درخواست های معتبر را خواهد داد .
 جزئيات بيشتر

URL Scan Security Tool

ابزاری برای ايمن سازی سرويس دهنده وب IIS ، نسخه های چهار و پنج .
جزئيات بيشتر

IIS Lockdown Tool

يک نسخه جديد از برنامه بهنگام سازی Outlook بمنظور حفاظت در مقابل انواع حملات اينترنتی مبتنی بر نامه های الکترونيکی .
جزئيات بيشتر

Improved Outlook E-mail Security Update

ابزاری بمنظور بررسی آخرين نسخه های Patch نصب شده در رابطه با سيستم عامل و برخی از برنامه ها نظير IIS, IE و SQL .
جزئيات بيشتر

HFNetChk Security Tool

ابزاری بمنظور بررسی صحت عملکرد  امنيتی سرويس گيرندگان .
 جزئيات بيشتر

Microsoft Personal Security Advisor

برنامه ای جامع برای بررسی وضعيت امنيتی يک کامپيوتر .
 جزئيات بيشتر

Microsoft Baseline Security Analyzer

 

منبع :                                                                                

http://www.srco.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۴ساعت 16:33  توسط مهدی  |